Egekent Merkez Camisi, Taç Mahal’i andıran mimari tarzıyla hayranlık uyandırıyor

Egekent Merkez Camisi, Taç Mahal’i andıran mimari tarzıyla hayranlık uyandırıyor

İZMİR – İzmir’in yeni yerleşim yerlerinden Egekent semtinde 2000 yılında hizmete açılan Egekent Merkez Camisi, Taç Mahal’i andıran mimari tarzıyla öne çıkıyor.

Yaklaşık 5 dönümlük alanda kurulan, 650 metrekarelik kapalı alana sahip yapı, İzmir’in en büyük camilerinden biri. Camide aynı anda 2 bin kişi namaz kılabiliyor. İki büyük kubbesiyle ziyaretçilerini karşılayan Egekent Merkez Camisi’nin inşaatı yaklaşık 10 yılda tamamlandı.

Alt katında 4 dükkan, 1 lojman, 1 Kur’an Kursu da bulunan caminin 16 metre çapındaki büyük kubbesi 1.5 ton bakırla kaplanmış.

Egekent Merkez Camisi İmamı Yakup Özdeş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hindistan’daki Taç Mahal’i andıran caminin Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden izler taşıdığını söyledi.

Caminin yapımına 1993 yılında başlanıldığını anlatan Özdeş, vatandaşların görüşleri dikkate alınarak inşa edilen caminin, devlet-vatandaş işbirliği ile tamamlandığını ifade etti.

İbadet saatleri dışında da çok sayıda kişinin camiyi gezdiğini ve kendisinden yapımıyla ilgili bilgi aldığını belirten Yakup Özdeş, şunları söyledi:

”Çok sayıda yerli ve yabancı turistin camimizi gezmesi bizi mutlu ediyor. Caminin Taç Mahal’i andırması nedeniyle olumlu olumsuz tepkiler alıyoruz. Ama ziyarete gelenler içini gezdikten sonra genelde olumlu görüş belirtiyor. Camimizin akustiği çok güzel. 16 metre çapındaki ana kubbe, sesimizi caminin bütün köşelerine güçlü bir şekilde ulaştırıyor. Vaaz verirken cemaatimiz çok etkileniyor.

Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden de teknik destek aldık. Belediyenin teknisyenleri, uzmanları bir süre burada çalıştılar. İzmir’de çok az camide olan bir akustiğe sahibiz. Ayrıca projeksiyon sistemi kurduk ve camimizde teknolojinin bütün imkanlarını kullanıyoruz. İnternet bağlantısına çok yakında geçeceğiz. Dış bahçemizi de camimize yakışan bir şekilde düzenledik, camimiz bölge halkının buluşma noktası oldu.”

Camide kız ve erkek çocuklarına yönelik ayrı ayrı Kuran kursları düzenlediklerini, kız çocuklarına iki kadın hocanın ders verdiğini belirten Yakup Özdeş, ”Erkek çocuklarına da camimizde ben ve müezzin arkadaşım dersler veriyoruz. Ramazan ayında Kur’an tilaveti, dini sohbetlerimiz oluyor. Cemaatimizin ibadetlerini daha düzenli ve sağlıklı yapmaları için gayret göstereceğiz” dedi.

-ATATÜRK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ CAMİSİ-

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Camisi, mimari proje yarışması sonucu 1995 yılında ibadete açıldı. Ege Üniversitesi öğretim görevlilerinden mimar Ziyaettin Bilgin tarafından projelendirilen camide aynı anda bin kişi namaz kılabiliyor. Geniş bir alanda kurulan ve bölgenin tek camisi niteliğini taşıyan camide cuma namazlarındaki cemaatin sayısı açık alanda saf tutanlarla birlikte 2 bin 500’ü buluyor.

Cami imamı Mustafa Doğan, caminin eski Türk evleri ve Selçuklu mimarisi senteziyle yapıldığını söyledi.

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin ortasında bulunan caminin bütün ihtiyaçlarının bölge yönetimi tarafından karşılandığını belirten Mustafa Doğan, şöyle konuştu:

”Proje yarışması sonucu mimari tarzı belirlenen camiyi özellikle bölge esnafı tercih ediyor. İş bağlantısı için gelen yabancı turistler de camimizin mimari tarzına büyük ilgi gösteriyorlar. Sade bir şekilde yapılan camimiz yazın serin, kışın sıcaktır.

Camiye gelenler hem mimari tarzı hem de düzenli, bakımlı olması nedeniyle çok etkileniyorlar. Teravih namazlarında kalabalık oluyoruz. Bayramlarda da bölge esnafı camimizi tercih ediyor. Camide bulunan avize de büyük ilgi görüyor, Selçuklu mimarisinin izleri avizede de görülüyor.”

RAMAZAN’DA CAMİLERDEKİ MUKABELELERE BÜYÜK İLGİ

MALATYA – Malatya’nın Darende ilçesindeki camilerde vatandaşlar sabah ve öğlen namazlarından sonra okunan mukabelelere yoğun katılım sağlıyor.

Darende Müftüsü Dr. Nurdoğan Türk, Kuranı Kerim’i bir kişinin okuyup, diğerlerinin dinleyerek takip etmesi olan mukabele geleneğinin, ramazan ayının vazgeçilmezleri arasında mühim bir yere sahip olduğunu söyledi.

Türk, Kuranı Kerim ayı olarak bilinen Ramazan’da, ilçedeki bütün camilerde en az bir vakit mukabele okunduğunu ve bu geleneksel etkinliğe büyük ilgi olduğunu bildirdi.

Her ramazan ayında büyük coşkuyla yaşanan bu geleneğin, Hazreti Muhammet’in sünnetini devam ettirme arzusu ile yerine getirildiğine işaret eden Müftü Türk, ”Mukabele, Kuranı Kerim’i baştan sona güzel, doğru, eksiksiz okuyup hatırlamanın, hatırda tutmanın, aslına uygun muhafaza etmenin örf haline gelmiş yöntemlerinden biridir” dedi.

Mukabeleyi dinleyenlerin karşılıklı sevap aldığını vurgulayan Nurdoğan Türk, mukabelenin, ramazanın özü olduğunu ifade ederek, şunları aktardı:

”Mukabeleye katılmak mümkün olduğunca Kuranı Kerim’i günün bütün saatlerine yaymak gerekir. Kuranı Kerim ayının, Kuran’ı duyarak ve yaşayarak geçirilmesi gerekir. Kuran bizim kainatı ve yaradılış gayemizi anlamamız, hayatımızı nasıl tanzim edeceğimizi belirleyen yüce kitabımızdır. Bu nedenle Müslümanlar Ramazanı Kuranı Kerim okuyarak dinleyerek geçirmelidir. Mukabeleyle ramazan ayını taçlandırmalıdır” dedi.

Bu arada, ilçedeki tarihi yapılardan birisi olan ve adını içerisinde kabri bulunan Somuncu Baba’dan alan camideki mukabele okuma geleneğine çok sayıda vatandaş katılıyor. Sabah ve öğlen namazlarında mukabele okunan camide, ayrıca teravih namazları da hatimle kılınıyor. Somuncu Baba Camisinde okunan mukabele ve teravih namazlarına sürekli katılanlar, ramazan sonunda cemaatle birlikte 3 hatim yapma şansına eriyor. AA

Comments are closed.