2023 yılına kadar tüm Türkiye’de petrol aranacak

2023 yılına kadar tüm Türkiye’de petrol aranacak

TBMM – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, petrol ve doğalgazın yerli kaynaklardan sağlanması amacıyla arama faaliyetlerine ağırlık verildiğini, 2023 yılına kadar tüm ülkede arama çalışması yapılmasının hedeflendiğini belirtti.
Yıldız, MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman’ın soru önergesine verdiği yanıtta, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Akdeniz’de gerçekleştirdiği petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını değerlendirdi.
Rum yönetiminin tüm Ada adına bölgenin doğal kaynaklarının araştırılması ve çıkarılmasına yönelik anlaşmalar yapma ve kanuni düzenlemelerde bulunma yetkisi bulunmadığını belirten Yıldız, ”Gelişmeler, Hükümetimiz, bakanlığımız ve kurumlarımız tarafından yakından takip edilmekte ve ülkemiz KKTC’nin hak ve menfaatlerinin korunmasına yönelik olarak gerekli dikkati göstermektedir” dedi.
Sismik arama gemisi Piri Reis’in bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü anımsatan Yıldız, ”aramaların 3. ayağını oluşturacak çalışmalar için yeni bir geminin kiralanması ya da satın alınması çalışmalarına ivedilikle başlandığını” bildirdi.
Yıldız, ayrıca, TPAO Genel Müdürlüğünün Mağusa’da kara araması yapmayı planladığını ifade etti

-”2023 yılına kadar…”-

Türkiye’nin yürüttüğü petrol ve doğalgaz arama çalışmaları hakkında da bilgi veren Yıldız, ”Ülkemizin her geçen gün daha büyük ölçüde ihtiyaç duyduğu en önemli kaynaklardan biri olan petrol ve doğalgazın öncelikle yerli kaynaklarımızdan sağlanması amacıyla arama faaliyetlerine ağırlık verilmiş olup, 2023 yılına kadar tüm Türkiye’nin aranması hedeflenmiştir” açıklamasında bulundu.
Yıldız, şöyle devam etti:
”Bu hedefe ulaşmak amacıyla bakanlığımız ilgili kuruluşu TPAO Genel Müdürlüğü, önceki yıllarda olduğu gibi 2011 yılında da hidrokarbon varlığı ispat edilmiş bölgelerin yanı sıra henüz yeterince aranmamış yörelerde ve özellikle denizlerde yoğun bir çalışma içerisine girmiştir. TPAO, yoğun arama faaliyetleriyle, yatırımlarına hız kazandırmış ve son yıllarda büyük bir yatırım hamlesi gerçekleştirmiştir.
Yoğun arama çalışmaları, Karadeniz’i büyük petrol şirketlerinin ilgi odağı haline getirmiştir. Denizlerimizde arama-sondaj çalışmaları bütün hızıyla devam etmektedir. Yapılan arama çalışmaları sonucunda, umut verici yeni yapıların belirlenmiş olması, geleceğe yönelik arama hedeflerimiz açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, TPAO, bilinen bölgelerin dışında, yeni arama sahalarının hidrokarbon potansiyeline ilişkin önemli ipuçları elde etmenin kazanımıyla jeolojik-jeofizik çalışmalarına da devam etmektedir.” AA

Comments are closed.