Türk Amerikan toplumu adına Obama’ya mektup

Türk Amerikan toplumu adına Obama’ya mektup

Türk Amerikan Dernekleri Kurulu (ATAA) , Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (FTAA), ve Amerika Türk Koalisyonu (TCA), Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama’ya bir mektup yollayarak, Makedonya’nın NATO üyesi olması için destek istedi.

ATAA Başkanı Ergun Kırlıkovalı, TADF Başkanı Ali Çınar ve TCA Başkanı Lincoln McCurdy’nin ortaklaşa kaleme aldığı mektupta, 500,000 Amerikalı Türk’ün ile 300,000 soydaşın ve tüm Türk Dünyasının, Chicago’da düzenlenecek NATO Zirvesinde Makedonya’nın üyeliğinin kabul edilmesini arzuladığını dile getirdiler.

Makedonya’nın NATO üyesi olmayı hakeden bir ülke olduğunun altı çizilirken, 1995 yılında, Makedonya’nın Barış için Ortaklık projesinin içinde olduğunu ve bu ülkenin NATO’ya Üyelik Kabul Aksiyon Planlamasının, 1999’de yapıldığı hatırlatıldı.

Söz konusu mektupta Makedonya’nın Kosova’da KFOR Misyonu içinde görev aldığı ve 360,000 Kosovalı göçmene yardım ettiği anlatıldı.

Afganistan’da İSAF Misyonu içinde de yer alan Makedonya’nın bu ülkedeki 5. en büyük askeri birliğe sahip olduğu belirtilen mektupta, Makedon askeri birliklerinin Bosna, Irak ve Lübnan’da görev alarak dünya barışına katkı sağladığı ifade edildi. NATO üyeliği konusunda Yunanistan’ın zorluk çıkardığı belirtilerek, Makedonya’nın üyeliğe kabul edilmesinin adaletli bir karar olacağı belirtildi. Aynı mektupta NATO’nun dünya güvenliği ve barışını koruma gibi çok önemli bir misyonu olduğu ve bu önemli misyonun içine Makedonya’nın da dahil edilmesiyle teşkilatın daha da güçlü hale geleceği görüşüne yer verildi.

Comments are closed.