İki gözünü kaybetti ama Mısır’ın gözünü açtı

İki gözünü kaybetti ama Mısır’ın gözünü açtı

Hayrettin Turan – İstanbul

Mısır halkı ilk defa özgür iradesiyle cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullandı. Ülkesinin bu konumuna gelmesinde iki gözü pahasına mücadelesinden kaybetmeyen bir şahsiyet var: Ahmet Harara . Amerikan Time dergisi tarafından yılın adamı seçilen Arap Baharı”nın mimarlarından Mısırlı Ahmet Harara ülkesinin özgürlüğü için iki gözünü de kaybetti. Harara ”Devrimden sonra yüksek ve özgür bir sese sahibiz. İnsanlar artık seslerini duyurabilecekleri düşüncesine kapılmış durumda” dedi.

Mısır’da devrim sırasında iki gözünü kaybeden Ahmet Harara’nın sol gözüne yazdırdığı Arapça “özgürlük” yazısı da dikkat çekiyor. Mısır devrimini anlatan Harara, “25 Haziran’da 2011 yılında halk sahalara indi. Polisle çatışmalara başladı. Öfke cuması denilen Cuma günü bir subay çok yakından copla bana vurdu. Tabancayla bana ateş açtı ve gözümden vuruldum. Bir gözümü kaybettim, hastaneye götürüldüm Hüsnü Mübarek’in görevi bırakmasını istiyorduk. Bizim devrimimiz şu ana kadar devam etmektedir. Sosyal adalet hürriyet özgürlük istemiştik. Her ay şehit vermekteyiz. Yüzlerce kişi işkence görüyor. Askeri mahkemeler 5 yıla 25 yıla hapis cezası verdi. Binlerce kişi kayıp. Bazı maddelerin değiştirilmesi için askeri konsey referandum istedi. Fakat bu sırada katliam yaptı ordudan bazı birlikler 20 kişiyi öldürdü. Gerçekten işkenceye maruz kaldılar. Kadınlara bile tecavüz etme girişimi oldu. Geçen yıl kasım ayında Muhammed Mahmud döneminde seçim yapıldı. O dönemde de katliam yapıldı. Bir gözümü daha kaybettim orada. 25 kişi yanarak öldü.

25 Ocak 2012’de Mısır halkı tekrar sokaklara çıktı. Askeri yönetimi protesto etti. Aslında yine siyasi İslam hareketleri askeri yönetimin ekmeğine yağ sürdü. Futbol oyunu vardı kışkırtmalar sonucu polisle çatışmalar oldu, 75 kişi katledildi,” dedi. Son katliamda da 20’den fazla kişinin öldüğünü ifade eden Harara, ” Devrimimiz devam etmektedir. Beste şarkı yaparak bu yöntemlerle devrimimiz devam ediyor. Videoya çekerek olayları internette yayınlıyoruz. BU hareket,merkezi bir hareket değil. Kendiliğinden bir anda gelişen olaylardır. Demokratik sivil devlet istemekteyiz. Devlet ayrım yapmamalı dinine mezhebine eşit davranmalı, bizim devrimimiz bunun için. Öğrenciler bu devrimi devam ettiriyor” diye konuştu.

Ahmet Harara, “Devrimden sonra yüksek ve özgür bir sese sahibiz. İnsanlar artık seslerini duyurabilecekleri düşüncesine kapılmış durumda. Artık etkin anlamda katılım söz konusu. Halk bunun bilincine de vardı. Devrim sonrası demokraside aslında büyük bir değişim söz konusu. Hükümet de üzerine düşeni yapmaya çalışıyor
ama çok ağır hareket etmekte. Şu aşamada adalet ile ilgili konularda birtakım zorlukları aşmaktayız. Yapılması gereken reformların bir an önce gerçekleştirilmesi,” dedi

Comments are closed.