Obama çifti, Kongre önündeki yemin töreninin ardından, halkı selamladıkları geçit törenine, daha sonra da çeşitli balolara katıldı

Obama çifti, Kongre önündeki yemin töreninin ardından, halkı selamladıkları geçit törenine, daha sonra da çeşitli balolara katıldı
Previous Next

WASHINGTON (A.A) – ABD Başkanı Barack Obama, Kongre önündeki halka açık törende yemin ederek ikinci dönemine resmen başlamasının ardından, eşi Michelle Obama ile birlikte önce halkı selamladıkları geçit törenine, sonra da çeşitli balolara katıldı.

Soğuk havaya rağmen sabahın erken saatlerinden itibaren alanı dolduran yüz binlerce Amerikalı, Kongre binasından Beyaz Saray’a kadar uzanan yolda Obama ve Biden çiftinin geçit törenini izledi.

Obama ile Başkan Yardımcısı Joe Biden, geçit sırasında bazı noktalarda makam otomobillerinden inerek halkı selamladı.

Törenin ardından Obama çifti, Washington’daki Kongre Merkezi’nde, biri askerler ve ailelerinin davetli olduğu Başkomutanlık Balosu’na, diğeri de halka açık Resmi Yemin Töreni Balosu’na katıldı.

Alicia Keys, Fun, Brad Paisley, Mana gibi ünlü sanatçı ve grupların mini konser verdiği Resmi Yemin Töreni Balosu’nda Obama çifti, Jennifer Hudson’ın seslendirdiği, Al Green’in ”Let’s Stay Together” adlı şarkısı eşliğinde dans etti.

Michelle Obama’nın merakla beklenen balo elbisesinde bu kez kırmızı rengini seçtiği dikkati çekti.

 

Töreni yüz binler izledi

ABD Başkanı Barack Obama’nın Kongre bahçesindeki halka açık yemin törenini 700 bin civarında Amerikalı izledi.

Kongre bahçesinde toplanan yüz binler, Obama’nın tarihi yemini ve konuşmasını büyük coşkuyla izlerken, töreni izlemeye gelenler arasında ünlü isimler de vardı.

Törene şarkılarıyla katılan Beyonce, Kelly Clarkson ve James Taylor’ın yanı sıra Jay-Z, Eva Longoria, Katy Perry ve John Mayer de Kongre bahçesindeki Amerikalıların tezahüratlarla karşıladığı ünlüler arasındaydı.

Şair Richard Blanco’nun şiir okuduğu yemin töreni sırasında, yaklaşık 30 bin polis ve gizli servis elemanı Kongre binası, halkın toplandığı meydan ve Beyaz Saray çevresinde güvenliği sağladı.

-”Yedek lider”-

Bu arada, tören sırasında ”çok olağanüstü boyutta bir felaketin meydana gelmesi durumunda” ABD’nin liderliğini üstlenmesi için görevlendirilen Gazi İşleri Bakanı Eric Shinseki yemin törenini izlemedi.

Eric Shinseki, ABD Başkanı, Başkan Yardımcısı, Temsilciler Meclisi sözcüsü, Senato Başkanı ve kabinenin tüm üyelerinin aynı anda bir sebeple toplandığında, afet, saldırı gibi durumlarda başkanın ölmesi ya da ülkeyi yönetemeyecek durumda olması durumda, ”ülkenin yönetimsiz kalmaması için” toplantıya katılmayan bakan olarak belirlendi.

Shinseki, önlem olarak Obama’nın yemin töreni sırasında gizli bir yerde bekledi.

Kabinenin 17. bakanı Shinseki, 2009’dan bu yana Obama yönetiminde yer alıyor.

Obama’nın 2009’daki yemin töreninde Savunma Bakanı Robert Gates ”yedek lider” olmuş ve gününü Washington dışındaki askeri bir üste geçirmişti.

Obama, Roosevelt’ten sonra İncil’e en fazla el basan ABD Başkanı

”Takvimin cilvesi” nedeniyle Obama, 4 kez başkan seçilen Franklin Roosevelt’den sonra yemin eden başkan oldu.

ABD başkanlarının seçilmesinden sonra, görevi eski başkandan devraldığı 20 Ocak’ın Pazar gününe denk gelmesi nedeniyle Obama, dün Beyaz Saray’da, bugün de Kongre’de yemin etti.

Bu şekilde iki gün süren başkanlık töreni, ABD tarihinde 7 kez meydana geldi.

Töreninin esprili notları arasında, Başkan Obama’nın yemin ederken ”States” (devletleri) sözcüğünü dili sürçerek söylemesi de yer aldı.

 

Muhabir: Şeyma Tahan – Duygu Bayar Ekren / AP / AFP   Yayıncı: İbrahim Uyar

Muhabir: Mehmet Toroğlu – Barışkan Ünal

Yayıncı: Göksel Sözer

Comments are closed.