About

WHO ARE WE

The original FORUM-Turkish-American Newspaper, as a publication, began its journey on June 6, 2003.

Seeing that a community newspaper for Turkish-Americans did not exist, we decided to publish the first ever community newspaper, which would cover local news for the Turkish population living in the USA.

Prior to the birth of FORUM the only news publications available in the USA, to the Turkish community, were those coming directly out of Turkey. Our goal was to have a newspaper that would be the voice for the rapidly growing Turkish population living in the USA.

The number of Turkish speaking people living the metropolitan, tri state area, is between 80,000 to 100,000. The total number of Turkish speaking people living in the United States numbers well over 400,000. When we spoke to our community leaders and many Turkish American residents, the decision to form a community newspaper was agreed upon and welcomed by all.

This is the story behind the origin of FORUM-Turkish American Newspaper.

The Turkish American community has given us tremendous support and encouragement as we continue to grow. Many Turkish American businesses, merchants and individuals advertise their services and products in FORUM.

It pleases us at FORUM to hear that they are happy to work with us. They report that sales in their businesses have increased since they began to advertise with us. Their ads area seen and read throughout the entire community.

You, too, can gain the advantage of increasing your sales by selling to the Turkish community market. Just call and we can show you how we can help you enter the Turkish community market.

KURULUŞ HİKAYEMİZ

FORUM, The Turkish – American Newspaper, bir yayıncılık şirketi olarak 6 Haziran 2003 tarihinde kuruldu. Amacımız, Amerika’nın çeşitli bölgelerinde yaşayan Türklere yönelik bir yayın organı çıkarmaktı. Amaç belli idi ama çıkarmayı hedeflediğimiz bu yayın organının nitelikleri ile ilgili olarak öncelikle şu sorulara cevap aradık:

· Nasıl bir yayın organı çıkarmalıyız?

  • Bu yayın organının hedef kitlesi kimler olmalı?
  • Yayın politikası nasıl olmalı?
  • Dağıtım organizasyonu nasıl kurulmalı?
  • Hedef alınacak kitleye yönelik bir haberleşme ağı kurmak için neler yapılmalı?

Bu soruları tesbit ettikten sonra aylar süren yoğun bir araştırma programı uyguladık. Bu konuda tecrübesi olan insanlarla konuştuk, aydınlarımızla bu konuyu tartıştık, sokaktaki gurbetçilerimize sorduk. Ve sonunda yolumuz yavaş yavaş aydınlanmaya başladı. Araştırmalarımız sonunda, Amerikan Türk Toplumuna yönelik yayın yapacak bir yerel haberler gazetesi ile yola çıkmaya karar verdik.

Bu gazeteninin adının hem Türkçe hem de İngilizce’de aynı anlam yükünü taşıyan FORUM olmasını kararlaştırdık.

Yayın politikamızı tesbitte hiç zorlanmadık. Bu gazetenin hedef kitlesi Amerikan Türk Toplumu olduğuna göre, yayın politikası da hiç bir siyasi yönü olmayan, toplumun bütün bireylerini kucaklayan tarafsız, herkesin görüşüne saygı duyan bir doğrultuda olmalıydı.

Yazılı basının kitlelere zamanında ulaşabilmesinin tek yolu iyi bir dağıtım organizasyonunun kurulması ile mümkündür. Biz de bu amaçla, öncelikle bu konuyu halletmek için çalıştık.

İlk olarak Hürriyet Gazetesi’nin dağıtım ağı içine girdik. Daha sonra kendi dağıtım servisimizi faaliyete geçirdik. Şu anda Connecticut, Florida, New Jersey, New York ve Pennsylvania’da 147′ gazete dağıtım noktasında okuyucularımızla buluşuyoruz. Bunun yanısıra Amerika’nın çeşitli bölgelerinde yaşayan abonelerimize de posta yoluyla ulaşıyoruz.

Bir gazete için en önemli kaynak, kurulacak bir haberleşme ağından akacak haberlerdir. Bunun için, Amerika’nın bir çok bölgesinde yaşayan ve gazetecilik tecrübesi olan veya bu mesleğe merakı olan gençleri FORUM muhabirleri olarak örgütledik. Şu anda özellikle Türklerin yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde güçlü bir haberleşme ağımız bulunmakta.

Bu haberleşme ağı sayesinde Türk toplumunun yaptığı etkinlikleri, gelişen haberleri düzenli olarak almakta ve FORUM’da yayınlamaktayız. Bunun yanısıra anayurdumuz Türkiye’deki önemli olayları takip için de Ankara ve İstanbul’da temsilcilikler kurduk. Toplum haberlerinin yanında Washington Büyükelçiliğimiz, New York Başkonsolosluğu ve diğer resmi temsilciliklerimiz ile Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, ATAA ve bunlara bağlı Türk derneklerinin yaptıkları etkinlikleri de yakından takibederek okuyucularımıza duyurmaktayız.